Skip to content

6 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block160
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage2,273
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
54%
Improvement Value:$322,500
46%
Total Assessment$700,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571+14.1%
2024$9,266+8.7%
2023$8,524+1.3%
2022$8,413+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,273DeedBook 16517, Page 184Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962