Skip to content

10 Vessel RoadWaretown, NJ 08758

Built 1996

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 14, 1994

Property Information

Block170
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage4,793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,800
37%
Improvement Value:$720,600
63%
Total Assessment$1,136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,148-0.4%
2024$17,216+8.7%
2023$15,837+1.3%
2022$15,630+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5165, Page 751