Skip to content

106 Michigan AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2008

Property Information

Block177
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
35%
Improvement Value:$211,700
65%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,927+8.0%
2024$4,562+8.7%
2023$4,197+1.3%
2022$4,142+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,420
DeedBook 10930, Page 233

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4753, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1956