Skip to content

108 Michigan AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1985

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block177
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,852
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
20%
Improvement Value:$462,300
80%
Total Assessment$577,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+7.4%
2024$7,876+9.0%
2023$7,225-2.1%
2022$7,377+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 18003, Page 1498Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 13627, Page 311

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11775, Page 507

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 10537, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1985