Skip to content

1 Augusta AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block194
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class15.5
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage930
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,800
39%
Improvement Value:$142,600
61%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,507+7.1%
2024$3,273+26.1%
2023$2,596+1.3%
2022$2,562+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,500
Sq Ft930DeedBook 19090, Page 673Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 12852, Page 1237

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5558, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1948