Skip to content

59 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block194
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,353
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
27%
Improvement Value:$255,000
73%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+22.7%
2024$4,314+8.7%
2023$3,968+1.3%
2022$3,916+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12897, Page 151

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5658, Page 965

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5556, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1958