Skip to content

1 Liberty StreetWaretown, NJ 08758

Built 1949

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block220
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage907
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
40%
Improvement Value:$141,600
60%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,578+20.0%
2024$2,983+8.7%
2023$2,744+1.3%
2022$2,708+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14396, Page 759

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5497, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1949