Skip to content

64 Baltic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block208
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
42%
Improvement Value:$149,300
58%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,875+16.2%
2024$3,336+8.7%
2023$3,069+1.3%
2022$3,029+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
Sq Ft864DeedBook 17733, Page 127Recorded12/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970