Skip to content

9 Westcott AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1800

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block220
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningBC
Sq Footage2,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
23%
Improvement Value:$347,200
77%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+22.3%
2024$5,594+8.7%
2023$5,146+1.3%
2022$5,078+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 16901, Page 525Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5492, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1800