Skip to content

80 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1938

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block234
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,474
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
22%
Improvement Value:$469,700
78%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+2.8%
2024$8,839+74.9%
2023$5,054+1.3%
2022$4,988+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,474DeedBook 19154, Page 1107Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13164, Page 1698

Property Built

Built

Year Built: 1938