Skip to content

144 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1940

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block239
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,586
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
59%
Improvement Value:$225,200
41%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378+2.5%
2024$8,177+8.7%
2023$7,522+1.3%
2022$7,424-10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 17384, Page 52Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14670, Page 1590

Property Built

Built

Year Built: 1940