Skip to content

105 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block238
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage650
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
44%
Improvement Value:$136,700
56%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,706+15.2%
2024$3,217+8.7%
2023$2,960+1.3%
2022$2,921+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft650DeedBook 18322, Page 60Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 14997, Page 1307

Property Built

Built

Year Built: 1952