Skip to content

150 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1940

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block239
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,914
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,200
57%
Improvement Value:$332,200
43%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776-11.1%
2024$13,241+8.7%
2023$12,181+1.3%
2022$12,021+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,914DeedBook 19386, Page 1890Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940