Skip to content

148 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1982

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 5, 1998

Property Information

Block239
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage2,686
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
42%
Improvement Value:$455,400
58%
Total Assessment$785,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+6.7%
2024$11,111+8.7%
2023$10,221+1.3%
2022$10,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5634, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1982