Skip to content

17 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block239
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage2,320
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,200
46%
Improvement Value:$399,300
54%
Total Assessment$739,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,909+9.1%
2024$9,997+8.9%
2023$9,176+1.4%
2022$9,053+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11469, Page 753

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10547, Page 172

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10074, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1954