Skip to content

406 Fifth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 4, 2002

Property Information

Block264
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$155,400
58%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,043+11.1%
2024$3,640+8.7%
2023$3,349+1.3%
2022$3,305+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 11158, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1972