Skip to content

407 Sixth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block264
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$161,000
59%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127+4.0%
2024$3,968+8.7%
2023$3,650+1.3%
2022$3,602+2.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,560DeedBook 19969, Page 356Recorded4/1/2025

Foreclosure Case F-012028-23

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment
Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1972