Skip to content

109 Cayuga RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$148,800
Last Sale Date
Jan 28, 1993

Property Information

Block272
Lot326
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$230,000
43%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+4.9%
2024$7,694+8.7%
2023$7,078+1.3%
2022$6,985+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,800
DeedBook 5043, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1968