Skip to content

18 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1963

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,813
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
27%
Improvement Value:$307,700
73%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+20.5%
2024$5,294+8.7%
2023$4,870+1.3%
2022$4,806+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963