Skip to content

13 Maple StreetWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 20, 1990

Property Information

Block70
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,460
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
35%
Improvement Value:$200,100
65%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+19.0%
2024$3,919+8.7%
2023$3,605+1.3%
2022$3,558+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4857, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1952