Skip to content

14 Cable RoadWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block89
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage2,912
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,800
46%
Improvement Value:$396,800
54%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+23.0%
2024$8,784+9.0%
2023$8,061+1.4%
2022$7,952+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988