Skip to content

16 Cable RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block89
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,014
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,600
66%
Improvement Value:$173,000
34%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+27.2%
2024$5,986+8.7%
2023$5,507+1.3%
2022$5,435+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,014DeedBook 17632, Page 410Recorded10/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954