Skip to content

36 Cable RoadWaretown, NJ 08758

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2014

Property Information

Block89
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,064
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,600
67%
Improvement Value:$183,100
33%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+17.6%
2024$7,120+8.7%
2023$6,550+1.3%
2022$6,464+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 14503, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1950