Skip to content

24 Moorehouse RdNew Egypt, NJ 08533

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$479+7.1%
2024$447+8.6%
2023$412+2.4%
2022$402+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12294, Page 715

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 11525, Page 1917