Skip to content

12 Brown LaneNew Egypt, NJ 08533

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block12
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,760
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
32%
Improvement Value:$167,000
68%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659+7.2%
2024$7,147+8.6%
2023$6,581+2.4%
2022$6,428+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5116, Page 224

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4894, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1955