Skip to content

41 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1979

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block73
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,108
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$132,000
60%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,844+7.2%
2024$6,387+8.6%
2023$5,881+2.4%
2022$5,744+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15458, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1979