Skip to content

783 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1964

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block60
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
45%
Improvement Value:$151,700
55%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+7.2%
2024$7,957+8.6%
2023$7,327+2.4%
2022$7,157+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,968DeedBook 18773, Page 556Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 17176, Page 1904Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 16811, Page 1817Recorded7/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964