Skip to content

421 E Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,400
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
55%
Improvement Value:$102,900
45%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112+8.7%
2024$6,543+8.6%
2023$6,025+6.9%
2022$5,635+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 18089, Page 183Recorded10/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956