Skip to content

797 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1920

Last Sale Date
Mar 10, 2003

Property Information

Block60
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2DG
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,584
Acreage2.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
57%
Improvement Value:$118,700
43%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568+7.2%
2024$7,995+8.6%
2023$7,361+2.4%
2022$7,191+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920