Skip to content

340 E Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1999

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block61
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,824
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
43%
Improvement Value:$164,800
57%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+7.2%
2024$8,398+8.6%
2023$7,733+2.4%
2022$7,554+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,824DeedBook 19180, Page 1238Recorded9/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5566, Page 707