Skip to content

346 E Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2020

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,448
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
34%
Improvement Value:$236,600
66%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,237+7.2%
2024$10,486+8.6%
2023$9,655+2.4%
2022$9,431+2.1%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 16324, Page 1987Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 10570, Page 1883

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4726, Page 284