Skip to content

342 E Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1992

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block61
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1344
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,344
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
54%
Improvement Value:$104,800
46%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+7.2%
2024$6,628+13.2%
2023$5,852+2.5%
2022$5,711+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,344DeedBook 18896, Page 1210Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1992