Skip to content

118 N Main St(Block 73 Lot 9)New Egypt, NJ 08533

Built 1930
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block73
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,102
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
36%
Improvement Value:$187,900
64%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+7.2%
2024$8,549+17.4%
2023$7,284+2.4%
2022$7,115+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5670, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1930