Skip to content

268 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block123
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage5,820
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
40%
Improvement Value:$241,400
60%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051+1.0%
2024$9,954+5.9%
2023$9,399-0.1%
2022$9,412+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft5,820DeedBook 16541, Page 1Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5342, Page 117

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4211, Page 776