Skip to content

831 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block155
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description1SFA
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,032
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
43%
Improvement Value:$67,200
57%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,927+1.0%
2024$2,899+5.9%
2023$2,738-0.1%
2022$2,741+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 4469, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1950