Skip to content

819 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2023
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2023

Property Information

Block155
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class10
DescriptionDEMO
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage653
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,259+1.0%
2024$1,247-26.3%
2023$1,693-27.2%
2022$2,325+1.4%
Property History
Sales6

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft653DeedBook 18981, Page 510Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft653DeedBook 15716, Page 1489Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 13783, Page 431

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 10562, Page 1912

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5534, Page 78

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5165, Page 423