Skip to content

811 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block155
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage542
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
53%
Improvement Value:$44,300
47%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,359+1.0%
2024$2,336+5.9%
2023$2,206-0.1%
2022$2,209+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951