Skip to content

827 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1951

Last Sale Price
$82,900
Last Sale Date
Feb 25, 1988

Property Information

Block155
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
34%
Improvement Value:$100,600
66%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,757+1.0%
2024$3,720+5.9%
2023$3,513-0.1%
2022$3,518+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 4649, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1951