Skip to content

296 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$1,110,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block159
Lot557
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
42%
Improvement Value:$297,500
58%
Total Assessment$512,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,718+1.0%
2024$12,595+8.2%
2023$11,643-0.1%
2022$11,659+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,110,000
Sq Ft3,050DeedBook 19224, Page 957Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft3,050DeedBook 18990, Page 967Recorded4/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2005