Skip to content

7 Joan DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 9, 2001

Property Information

Block161
Lot330
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,739
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
64%
Improvement Value:$120,800
36%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+1.0%
2024$8,250+5.9%
2023$7,790-0.1%
2022$7,800+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10363, Page 1582

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5313, Page 312

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4398, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1970