Skip to content

11 Susan LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 12, 1994

Property Information

Block170
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
66%
Improvement Value:$112,800
34%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+1.0%
2024$8,053+5.9%
2023$7,605-0.1%
2022$7,614+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5194, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1960