Skip to content

94 Joshua DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1959

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Feb 16, 1999

Property Information

Block173
Lot192
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
58%
Improvement Value:$163,000
42%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+1.0%
2024$9,620+5.9%
2023$9,084-0.1%
2022$9,095+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5670, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1959