Skip to content

20 Muriel DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block178
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
31%
Improvement Value:$470,200
69%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,006+1.0%
2024$16,842+5.9%
2023$15,903-0.1%
2022$15,924+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 15982, Page 166Recorded1/12/2015