Skip to content

50 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block233
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF/DET.GA 1332
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,500
36%
Improvement Value:$108,600
64%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,199+1.0%
2024$4,158+5.9%
2023$3,927-0.1%
2022$3,932+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,332DeedBook 20096, Page 1848Recorded8/8/2025

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5058, Page 138

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4352, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1911