Skip to content

45 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1930

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block235
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
38%
Improvement Value:$100,100
62%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,025+1.0%
2024$3,986+7.4%
2023$3,711-0.1%
2022$3,715+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 17510, Page 720

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 11272, Page 560

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5438, Page 695

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4435, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1930