Skip to content

85 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block234
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class10
Description1SF2GA
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage4,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
22%
Improvement Value:$544,700
78%
Total Assessment$696,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,287+1.0%
2024$17,120+5.9%
2023$16,166-0.1%
2022$16,187+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12295, Page 513

Property Sale

Sale
$146,047
DeedBook 5497, Page 871

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5230, Page 43