Skip to content

33 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block235
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
35%
Improvement Value:$112,200
65%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313+1.0%
2024$4,271+5.9%
2023$4,033-0.1%
2022$4,039+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5054, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1860