Skip to content

1266 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block46
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,118
Acreage4.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
49%
Improvement Value:$192,400
51%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+1.0%
2024$9,224+5.9%
2023$8,710-0.1%
2022$8,721+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953