Skip to content

400 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block55
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
DescriptionPLAZA
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage11,664
Acreage2.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
28%
Improvement Value:$1,115,200
72%
Total Assessment$1,556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,640+1.0%
2024$38,267+5.9%
2023$36,135-0.1%
2022$36,182+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5753, Page 28