Skip to content

192 South Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block73
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
52%
Improvement Value:$139,200
48%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+1.0%
2024$7,102+5.9%
2023$6,706-0.1%
2022$6,715+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 15341, Page 1937

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10465, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1950